Havacılığa Kadın Eli Değdi

PAYLAŞ:

Dünyanın ilk kadın pilotu Barones Raymonde De LAROCHE’ın pilot lisansını 8 Mart 1910’da almasının 4-10 Mart haftasını “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Tüm Sivil Havacılar Derneği (TÜSHAD) de ulusal havacılığın ilerlemesinde emek ve pay sahibi olan kadınların yükseliş öykülerinin aktarılarak genç yeteneklere ilham vermesi için 4 Mart tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Sivil Havacılık Topluluğu işbirliğiyle “Havacılıkta Kadın Eli”  isimli başarılı bir sempozyuma imza attı.

TÜSHAD Başkanı Arif Ali Gezmişoğlu, düzenledikleri sempozyumla bayan öğrencilere yönelik iş imkanlarına dair farkındalık yaratırken, onları sektör içindeki başarılı ve rol model olabilecek havacı kadınlarla tanıştırmayı hedeflediklerini aktardı. Sn. Gezmişoğlu aynı zamanda kadınların havacılık faaliyetlerine yönelmelerini ve daha da önemlisi ebeveynlerinin onları cesaretlendirerek destekleyebilmeleri için her seviyedeki eğitim kurumlarıyla ortak çalışmalar planladıklarına dikkat çekti.

Sempozyumda Singapur Havayolları Pazarlama Başkanı Derya Pekruh, kadınların hem ulusal hem de dünya havacılığına katkılarına değinirken, Dr. Özlem Özyön’ün moderatörlüğünü yaptığı panel ile Türk Hava Yolları'nda görevli II. Pilot Özge Sümer, Kabin Amiri Seval Tatar, Ankara Nöbetçi İstasyon Müdürü Serap Ulusoy ve Güvenlik Eğitmeni Berrak Damla Yıldırım kadın olmalarından kaynaklanan yüksek empati yetenekleriyle yolcularla kurdukları iyi iletişimin iş yapış biçimlerine etkilerini ve mesleklerinin yaşamlarına olan yansımalarını  öğrencilerle paylaştılar.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Kabin İçi Bakım Müdürü Sayın Gülsüm Karakaş ise, mesleğindeki başarı öyküsüyle öğrencilere kadınların idari departmanlar dışında her alanda başarılı olabileceğine dikkat çekti.