TÜSHAD Olarak TEKNOFEST'te Yerimizi Aldık

PAYLAŞ:

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; Ocak 2017 tarihinde hayata geçen ve Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenmektedir.

Bu yıl da 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen TEKNOFEST, 1 milyon 720 bin katılımcı ile dünyanın en büyük katılımlı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olarak bir dünya rekoruna imza attı.

TEKNOFEST İstanbul kapsamında bu yıl düzenlenen 19 yarışmaya, 122 ülke ve Türkiye’nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvuruda bulundu. Yarışmaların finallerinde ise yaklaşık 2 bin takım ve on bin finalist mücadele etti.

“Hack İstanbul Yarışması”, “Savaşan İHA Yarışması”, “Model Uydu Yarışması”, “Uçan Araba Tasarım Yarışması, “Roket Yarışması”, “TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması”, “İnsansız Su  Altı Yarışması”, “TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışması”, “Mini Jel Radyal Kompresörü Tarasın Yarışması”, “Robotik Yarışmaları”, “Robotik Fetih 1453”, “Turbofan Motor Tasarımı Yarışması”, “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması”, “Sürü İHA Simülasyon Yarışması”, “World Drone Cup” gibi alanlarda yarışmacılara ödüller dağıtıldı.

TEKNOFEST 2019’un akademik paydaşları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi yer alırken, medya paydaşları ise AA, Albayrak Medya, Ciner Medya, Demirören Medya, Doğuş Yayın Grubu, Kanal 7, Sabah Gazetesi, TGRT Haber, TRT ve Türk Medya olmuştur. 

Solo Türk, Türk Yıldızları, Hürkuş, İçişleri Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri paraşüt atlayışı, Atak helikopteri, Red Bull gösteri uçuşlarıyla TEKNOFEST'e renk kattı. TEKNOFEST sergi alanında, Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği hava ve kara araçlarının yanı sıra yurt dışından gelen uçaklar da katılımcılar tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçiler ayrıca, alanda Türk Hava Kuvvetlerinin A400 M uçağı, C160 askeri nakil uçağı, Türk Kara Kuvvetlerinin CH-47 ve Sikorsky helikopterleriyle F4 2020 savaş uçağı, KT1 ve T38 eğitim uçaklarının yanı sıra Sahil Güvenlik CN-235 MSA uçağı ile jandarma ve polis helikopterlerini de yakından inceleme imkanı buldu.

Sergilenen araçlar içerisinde Milli Muharip Uçağı, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, milli uçan araba Cezeri, mayına karşı korunaklı araç Kirpi, bomba imha robotları Ertuğrul ve Kaplan, çok motorlu insansız hava aracı Serçe, Altay tankı, özel operasyon aracı, su altı arama kurtarma timi aracı, taktik tekerlekli araç ve yerli tasarım sürücüsüz elektrikli araç da yer aldı.

Roket Yarışması Etkinlik Çadırında ise "TÜBİTAK SAGE Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi" düzenlendi. Festivalde, Dikey Rüzgar Tüneli, Gökbilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryum da katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı. Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda birincilik elde edenlere ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer finalistlere ise ödüllleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından verildi.

Havacılık meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği TEKNOFEST’e Tüm Sivil Havacılar Derneği (TÜSHAD) olarak katılım gösterdik. Festival süresi boyunca sabah 10:00’dan akşam 20:00’a kadar açık kalan standımıza 1500 kişiden fazla ziyaretçi ilgi göstermiştir. 500’den fazla havacılık tutkunu, sentetik uçuş simülatöründe uçuş deneyimi yaşamıştır.
Profesyoneller ile havacılık sektörü hakkında sohbetler edilmiş, derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir. TÜSHAD olarak ziyaretçi kuruluş temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.